Esperal
Co to jest esperal? Czy stosując esperal wyleczę się z choroby alkoholowej?
Esperal („wszywka”) jest nazwą leku, który zawiera w swoim składzie substancję aktywną disulfiram.
Przyjęty doustnie lub wszczepiony disulfiram rozpuszcza się i stopniowo przenika do krwi. Wraz z nią dociera do wątroby, gdzie blokuje dehydrogenazę aldehydową – enzym, który jest odpowiedzialny za rozkład powstającego ze spożytego alkoholu aldehydu octowego. Aldehyd octowy jest bardzo toksycznym pośrednim produktem metabolizmu alkoholu. W efekcie działania disulfiramu stężenie aldehydu octowego w organizmie gwałtownie rośnie, powodując zatrucie. Objawami zatrucia jest zaczerwienie skóry, rozpierający ból w klatce piersiowej, duszność, przyspieszona akcja serca i lęk przed umieraniem. W przypadkach silnego zatrucia lub o osób fizycznie chorych może dojść nawet do zgonu.
Wszczepiona dawka Esperalu wchłania się w określonym czasie kilku miesięcy do roku. Gdy cały Esperal się wchłonie zagrożenie niepożądanymi działaniami znika. Badania jednoznacznie wykazują, że niestety, większość osób po upływie czasu działania Esperalu wraca z powrotem do picia.
Znacznie skuteczniejszą i bezpieczniejszą metodą jest terapia uzależnienia, która pozwala na nauczenie się życia na trzeźwo, bowiem wbrew powszechnym opiniom Esperal niestety nie leczy choroby alkoholowej.